Novinky
Lupénka pod kontrolou? Nemocní to tak často necítí
Psoriáza je chronické onemocnění, které ve skutečnosti postihuje více než samotnou kůži. Pro nemocného totiž často znamená i mnohá omezení v běžném životě. A cítí se v mnoha ohledech takříkajíc na okraji společnosti. A to i přes veškerou snahu lékařů, kteří se jim snaží pomoci.
Bazén jen pro „zvané“
Lupénka, přestože se jedná o nenakažlivou nemoc, vzbuzuje v lidech často nesprávné pocity a reakce. Ty jsou nejčastěji způsobeny neznalostí toho, co psoriáza vlastně je. Není proto překvapující, že například seznamování se s jinými lidmi bývá těžší, stejně jako třeba návštěva koupaliště. S lupénkou se nemusíte do bazénu ani dostat, a to z důvodů podivně psaných vyhlášek a protože tahle nemoc je prostě vidět.
Léčí se podle obtíží
Léčba psoriázy se řídí podle toho, jak těžké je onemocnění konkrétního jednotlivce a samozřejmě jaké léky mu vyhovují. Z jednoho českého průzkumu například vyplývají následující čísla:
- 64 % nemocných užívá lokální terapii,
- 32 % používá léčbu volně prodejnou v lékárnách,
- fototerapii podstupuje zhruba 11 % pacientů,
- biologickou léčbu mají nasazenu 2,6 %,
- celých 11,3 % lidí s psoriázou se vůbec neléčí.
Opět nezabírá?
Ze stejného průzkumu také vyplynulo, že až 60 % lidí s lupénkou není s léčbou spokojeno. Nejvíce jim vadí pomalý nástup účinku samotné léčby, častý návrat onemocnění a nedostatečná informovanost pacientů o alternativách léčby. Na druhou stranu je nutné si uvědomit, že lékaři mají především pomáhat, a proto je i při nasazování léků nutné zvážit všechna pro a proti – přitom je vždy nutné, aby klady převážily zápory. I to je důvod, proč velmi účinná cílená léčba rozhodně není pro každého.
Na biologika je nutné si počkat
Cílená léčba je určena pro případy středně těžké a především pak těžké lupénky. Přesto je otázkou, zdali by na ni lidé měli čekat tak dlouho. Z registru o pacientech s psoriázou léčených biologiky totiž vyplývá, že průměrně musí nemocný čekat 12 let, než se svými obtížemi dosáhne na tuto terapii. Přitom tři čtvrtě kožních lézí se upravilo až u 80 % z nich.
Ani cílená léčba však není všemocná. Po jejím vysazení se nemoc může opět vrátit. Proto je často nutné, aby pacienti terapii užívali celoživotně, což je samozřejmě velmi finančně náročné. Těžkou formou trpí v České republice asi 40 tisíc nemocných a cílenou léčbu má nasazenu necelých tisíc jedinců.
(boba)
Zdroje:
www.tribune.cz