Novinky
Ulcerózní kolitida: nepříjemné souputníky udrží na uzdě vhodná terapie
Potýkat se s jakýmkoli onemocněním střev je nesmírně obtížné. Jedná-li se o ulcerózní kolitidu, mohou se navíc přidružit i další komplikace a nemoci. Je proto nesmírně důležité tuto chorobu podchytit co nejdříve a trpělivě a pečlivě ji léčit.
Ulcerózní kolitida představuje zánětlivé onemocnění tlustého střeva, pro které je typický chronický průběh a střídání klidového období s obdobím vzplanutí choroby. Nejčastěji se projevuje bolestivým nutkáním na stolici a přítomností krve a hlenu v ní, křečemi v břiše a krvavými průjmy. Ovšem to zdaleka nejsou jediné možné potíže, které takto nemocné provázejí. Jaké další zdravotní komplikace mohou být s ulcerózní kolitidou spjaty?
1. Chudokrevnost a krvácení
Anémie neboli chudokrevnost může být následkem dlouhodobého krvácení ze zanícené části střeva. K její léčbě většinou postačí podávání železa, v některých případech však může být nutná krevní transfuze. Naruší-li zánět stěnu větší cévy, může dojít k masivnímu krvácení. Pak je na místě neodkladný chirurgický zákrok.
2. Toxické megakolon
Závažnou komplikací prudce probíhající choroby je takzvané toxické megakolon. Jde o významné rozšíření tlustého střeva, které hrozí prasknutím. Přes ztenčenou stěnu mohou pronikat nebezpečné bakterie a zapříčinit těžký zánět pobřišnice s rizikem rozvoje šokového stavu a úmrtí. Nemocný musí být hospitalizován na jednotce intenzivní péče, léčen infuzemi a antibiotiky a mnohdy se nevyhne ani akutní operaci.
3. Rakovina
Rakovina tlustého střeva se u nemocných s ulcerózní kolitidou rozvíjí v porovnání se zbytkem populace častěji. Nebezpečí stoupá spolu s dobou trvání onemocnění (významně po 10 letech) a rozsahem postiženého střeva.
4. Mimostřevní projevy choroby
S ulcerózní kolitidou mohou být spojeny také následující zdravotní problémy:
- artritida (zánět kloubů) – vyskytuje se asi u 10 % nemocných;
- postižení očí;
- onemocnění kůže;
- primární sklerózující cholangitida – zánětlivé postižení žlučových cest, které vede k jejich zúžení a postupnému rozvoji cirhózy jater; jedinou možnou léčbou je transplantace.
Důsledná léčba ulcerózní kolitidy včetně té cílené umožňuje držet zánět probíhající ve střevě pod kontrolou a snížit riziko některých zmíněných komplikací.
(veri)
Zdroj:
www.medicinenet.com