Novinky
Pembrolizumab: pacientům s rakovinou zajistí kvalitnější a delší život
Pembrolizumab zní jako kouzelné zaklínadlo, ve skutečnosti se však jedná o lék. Konkrétně o přípravek, který i přes některé vedlejší dopady výrazně prodlužuje život pacientů s některými typy zhoubného bujení.
Pembrolizumab je nadějí
Tento lék původně zaznamenal úspěch při léčbě melanomu, který byl příliš velký k chirurgickému odstranění nebo již metastazoval. Dnes se využívá i při řešení tzv. malobuněčných karcinomů plic. Ukázalo se, že pembrolizumab je též novou nadějí pro pacienty, kteří trpí agresivní formou rakoviny hlavy a krku. O tomto preparátu můžeme hovořit jako o cílené imunologické léčbě, neboť stimuluje obranný systém k boji proti nádorovým buňkám. Blokuje totiž protein PD-1 na povrchu bílých krvinek. Díky tomu je jejich funkce účelně nastartována.
Pomoc při nádorech hlavy a krku
Pembrolizumab se obvykle podává pacientům, kteří nereagují na běžnou léčbu nádorů hlavy a krku. Bez nasazení tohoto léku by umírali do půl roku od chvíle, kdy jejich organismus přestal reagovat na původní terapii (platinové preparáty nebo cetuximab). Díky nové léčbě se délka dožití prodloužila na osm měsíců. Přípravek působí na „klasické“ nádory (spinocelulární karcinomy) i na tumory, které jsou vyvolány lidským papilomavirem (HPV). Infekce těmito viry je nejčastější příčinou nádorů nosohltanu a bohužel postihuje i mladé lidi. Od léčby pembrolizumabem si medicína slibuje zlepšení kvality a prodloužení délky života pacientů s agresivními formami rakoviny hlavy a krku.
Jak vypadá aplikace
Pembrolizumab se obvykle podává ve formě kapačky. Kanyla se buď zavádí do těla nemocného při každé aplikaci léku, nebo zůstává na místě a využívá se opakovaně. Jako každá jiná nádorová terapie i použití tohoto léku vyvolává občas vedlejší účinky. Přesto je obvykle snášen spíše dobře. Nežádoucí dopady preparátu záleží na celkovém zdravotním stavu pacienta a počtu dávek. Patří mezi ně:
- únava a slabost,
- kožní reakce,
- průjem,
- bolest kloubů,
- ztráta vlasů.
(brbr)
Zdroj:
www.sciencedaily.com