Novinky
Potíže se střevy? Zatněte zuby a cvičte!
Pohyb je s lidstvem spojen již od nepaměti. Dnes už sice nelovíme zvířata a netrénujeme boj, ale provozujeme celou řadu sportů a pravidelných aktivit. To samozřejmě organismu prospívá, a nejen tomu zdravému – vděčné je i tělo sužované třeba různými střevními záněty.
Crohnova choroba a ulcerózní kolitida patří mezi typické zástupce nespecifických střevních zánětů. Jedná se o autoimunitní choroby, jejichž přesná příčina není do dnešní doby známa. Hlavní roli v rozvoji onemocnění hrají bílé krvinky, které napadají buňky trávicího systému. Nespecifické střevní záněty postihují především tlusté a tenké střevo, konkrétně Crohnova choroba se však může projevit v trávicím systému kdekoliv od dutiny ústní až po řitní otvor. Obě onemocnění probíhají chronicky s typickým střídáním období klidu a vzplanutí zánětu. Mezi jejich hlavní příznaky patří:
- bolesti břicha,
- průjmy,
- hubnutí,
- únava,
- nutkání na stolici,
- nadýmání a křeče.
Občas se sebezapřením
Fyzické cvičení může vzhledem k výše uvedeným nepříjemnostem představovat nepřekonatelnou výzvu. Přínos pravidelného pohybu však zcela vyvažuje případná negativa. Opakované cvičení totiž pomáhá odbourávat psychický stres, který je pokládán za jednoho z viníků vzplanutí zánětu. Pohyb také přispívá k udržení přiměřené tělesné hmotnosti, navozuje pocit duševní pohody a zmírňuje průběh onemocnění.
Jak začít (a vydržet)
- Nemusí se z vás stát profesionální sportovec, tělu výrazně prospějete už mírnou až střední fyzickou aktivitou 3–5× týdně po dobu minimálně 20 minut. Ideální je jízda na kole, plavání, svižná chůze, pilates, jóga a jiná relaxační cvičení.
- Vhodná pro jedince s inkontinencí stolice je chůze na běžícím pásu do mírného kopce, nikoliv běh.
- Vždy se ujistěte, že se nacházíte blízko toalety, ať už se věnujete cvičení v posilovně, nebo jste vyrazili na čerstvý vzduch. Před startem raději preventivně navštivte toaletu.
- Naslouchejte svému tělu. V klidovém období můžete fyzické aktivitě věnovat dostatek úsilí, ale při vzplanutí zánětu raději dejte přednost odpočinku.
- Nebojte se poradit se svým lékařem. Ve spolupráci s odborníkem můžete vybrat vhodný sport, sestavit tréninkový plán a popřípadě i upravit léčbu. Některé preparáty užívané v terapii nespecifických střevních zánětů totiž mohou svými nežádoucími účinky bránit v provozování pravidelné fyzické aktivity.
(holi)
Zdroj:
www.webmd.com