Novinky
Žít s crohnem se musí člověk naučit!
Šok a spousta otázek spojených s budoucností. To u každého člověka vyvolá sdělení diagnózy s názvem Crohnova choroba. Nepropadejte však panice, vytvořte si akční plán a naučte se, jak se s onemocněním vypořádat. I s tímto postižením totiž můžete prožít plnohodnotný život.
Léčbu Crohnovy choroby řídí odborníci z řad gastroenterologie. V České republice existují specializovaná centra, která nabízejí pomoc pro nemocné s nespecifickými střevními záněty. Převzetí do péče příslušného specialisty by měl sjednat váš praktický lékař. Pokud máte zájem o léčbu u konkrétního doktora, můžete ho zkusit kontaktovat na vlastní pěst. Českou republiku však obecně trápí nedostatek zdravotnických odborníků, ne vždy se tak dostanete do péče vámi preferovaného lékaře.
Ve znalostech je síla
Snažte se o své nemoci získat co nejvíce informací. Nejspolehlivějším zdrojem by měl být váš ošetřující lékař. Nikdo vám samozřejmě nebrání v získávání poznatků na internetu, přistupujte k nim však opatrně – nemusí být vždy pravdivé. Elektronické zdroje informací bývají nezřídka příčinou závažných mýlek.
Nebojte se odhalení
Crohnova choroba je celoživotní onemocnění. Nejen z tohoto důvodu byste měli o svém zdravotním stavu informovat okruh svých nejbližších. Mnozí vám budou jistě chtít pomoct, ale nebudou vědět jak. Co dělat?
- Popište jim průběh nemoci, jeho závažné komplikace a následky.
- Vysvětlete, že chorobu provázejí časté bolesti břicha a průjmy – to jim pomůže pochopit vaše časté návštěvy toalet.
- Pokud pracujete mimo domov, zvažte také rozhovor s nadřízenými a spolupracovníky. Crohnova choroba se totiž často ozve i v ten nejméně vhodný moment.
Jak se sžít s nemocí
Trápí vás zažívací obtíže po každém jídle? Horší se příznaky nemoci v určitých částech dne? Na počátku onemocnění budete muset bedlivě naslouchat svému tělu, abyste v budoucnu předešli zbytečným komplikacím.
- Především si všímejte, která strava způsobuje zhoršení vašich problémů. Příkladem mohou být potraviny s vysokým obsahem vlákniny, smažená a pikantní jídla.
- Průběh nemoci také často komplikují vypjaté situace. Snažte se tedy vyhýbat zbytečnému psychickému a fyzickému tlaku.
- Určité míře stresu se však vyhnout nelze – odbourat napětí vám může pomoci pravidelné cvičení a relaxační techniky.
Plánujte!
Nemocní kvůli svým potížím často neradi opouštějí domov, a dostávají se tak do sociální izolace. Crohnova choroba by vám ale neměla zabránit v prožití smysluplného života. Na místě je však opatrnost a pečlivé plánování. Pokud se například chystáte na výlet, zjistěte si, kde se nacházejí nejbližší toalety, a raději si s sebou přibalte hygienické potřeby (toaletní papír, náhradní spodní prádlo, hygienické ubrousky apod.).
(holi)
Zdroj:
www.webmd.com